Patrząc na dzisiejsze zapotrzebowanie na rynku śmiało można stwierdzić, że nauka kosztorysowania to krok w stronę rozwoju osobistego oraz budowania kariery zawodowej. Kosztorysowanie to kluczowy element podczas planowania oraz realizacji projektów budowlanych. W niniejszym wpisie skupimy się na innych korzyściach, które można zyskać, decydując się na taki kurs.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nauka kosztorysowania - co obejmuje?
Wybierając się na szkolenie z kosztorysowania można się zdziwić, jak szeroki oraz różnorodny pod względem przekazywanej wiedzy jest to sektor. Z powodzeniem znajdą tu coś dla siebie zarówno inspektorzy nadzoru, managerowie odpowiadający za koszty, jak i początkujący oraz doświadczeni kosztorysanci zarówno z firm budowlanych, jak i urzędów. Kursy kosztorysowania, w zależności od wybranej tematyki, mogą między innymi dotyczyć:
- obsługi nowoczesnych narzędzi oraz programów, wykorzystywanych w rozwijających się firmach - to dzięki nim łatwiej obsłużyć wiele procesów, zebrać w jednym miejscu, zestawić, porównać dane, stworzyć kosztorysy wariantowe, czy też dokonać analizy i sprawdzić jej poprawność. W tym przypadku nauka kosztorysowani może skupiać się na:
- kurs Norma Pro - jest to program o zaawansowanych mechanizmach. Dzięki niemu można między innymi zapisywać kosztorysy w formacie XML, ATH2, HTML, tworzyć kosztorysy porównawcze (czyli zestawienia dwóch kosztorysów), przygotowywać pozycje scalone, czy też kosztorysy wariantowe (pozwalają przedstawić jeden projekt z wielu perspektyw, bez tworzenia kolejnych, nowych kosztorysów od nowa);
- Norma Expert szkolenie - jest to szkolenie z kosztorysowania, trwające 30 godzin i skupiające się nie tylko na wiedzy teoretycznej, ale i praktycznej. Program Norma Expert jest następcą programu Norma Pro i daje nowe możliwości użytkownikom. Na kursie uczestnicy dowiadują się między innymi, jakie są metody opracowania kosztorysu, jak opracować i pracować na Katalogach Nakładów Rzeczowych, jak ustalać ceny jednostkowe, czy też jak opracować przedmiar robót;
- potrzebach specjalistów zajmujących się zamówieniami publicznymi, a w tym inwestorów komercyjnych, a nawet wykonawców. W tym przypadku Bimestimate szkolenie jest nieocenione. Czy warto zapisać się na ten kurs kosztorysowania? Oczywiście - można dzięki niemu zyskać praktyczne umiejętności. Uczestnicy dowiadują się z czego składa się narzędzie, czym są nakłady R,M,S oraz opracowanie kalkulacji własnej roboty, jak pracować na bazie cenowej, jak wykonać harmonogram i wiele innych. Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak zostać kosztorysantem budowlanym, powinien znać te trzy wymienione narzędzia, bez których ciężko odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości i wymaganiach rynkowych.
Kurs kosztorysowania, czy warto - przedstawiamy zalety
Jak zostać kosztorysantem i czy warto inwestować w kurs kosztorysowania? Tak - to się opłaca! Wszystko zaczyna się od inwestycji w swoją wiedzę oraz praktyczne umiejętności, które obecnie bardzo są doceniane na polskim oraz zagranicznym rynku. Kosztorysantem może zastać każdy, kto tylko zechce odpowiednio głęboko zanurzyć się w temat. Karierę można rozpocząć na kilka sposób:
- z wykształceniem średnim technicznym albo wyższym (I lub II poziom). Profil kandydata powinien skupiać się na takich kierunkach jak: technik budownictwa, technik dróg, inżynier środowiska itp.;
- posiadając odpowiednie doświadczenie. Jak zostać kosztorysantem budowlanym bez "startowego" wykształcenia? Swoją karierę można rozpocząć od pracy w firmie, która nie wymaga dużego doświadczenia na star i tym sposobem wdrażać się i stopniowo zdobywać merytoryczną widzę. Odbywając w międzyczasie kursy z kosztorysowania z certyfikatem, szybciej i łatwiej jest się piąć po szczeblach kariery.
Czy warto rozpocząć kurs kosztorysowania, np.: z SAMAX? Tak, dzięki przepełnionym merytoryczną wiedzą wykładom i praktycznym ćwiczeniom pod okiem specjalistów, uczestnicy, którzy zapisali się, np.: na kurs kosztorysowania robót budowlanych lub na kurs specjalistycznego oprogramowania:
- poznają obowiązujące przepisy z zakresu kosztorysowania. Dowiadują się, np.: jakich zasad należy przestrzegać, sporządzają przedmiar robót oraz kosztorysów,
- uczą się nowych narzędzi i poznają ich prawdziwy potencjał;
- opanowują takie umiejętności jak: sporządzanie kosztorysów i ich analiza; opracowanie przemiarowania i kosztorysowania na branżowej dokumentacji projektowej.
Kurs kosztorysowania z certyfikatem pozytywnie jest odbierany przez pracodawcę. To jeden z argumentów przemawiających za tym, aby zatrudnić kogoś w swojej firmie na wymagającym stanowisku. To również bardzo często przepustka do zdobycia awansu albo do zmiany kierunku swojej kariery zawodowej. Kosztorysant budowlany - kurs przygotowany przez SAMAX to sprawdzony wybór. Szkolenia odbywają się blokowo i składają się z części teoretycznej oraz praktycznej. Doświadczona kadra dba o to, aby każdy z uczestników miał przestrzeń na zadawanie pytań oraz wsparcie prowadzącego.